Hjem-Viden-

Indhold

DX53D galvaniseret stålplade vs andre tegningskvaliteter

Dec 30, 2025

galvaniseret stålplade

 

DX53D (1.0951) galvaniseret stålpladeer placeret som en førsteklasses dybtrækskvalitet i henhold til EN 10346. I moderne fremstilling, især inden for bilindustrien, apparater, HVAC og præcisionsfremstillingsindustrien, har materialevalg direkte indflydelse på produktivitet, produktkonsistens, værktøjslevetid og omkostningseffektivitet. DX53D er blevet et benchmark-materiale, fordi det balancerer fremragende formbarhed med stærk korrosionsbestandighed og stabil mekanisk ydeevne.

 

I modsætning til almindelige formningskvaliteter er DX53D designet til at håndtere komplekse geometrier, dybe hulrum og flertrinsformningsoperationer uden at rive, rynke eller ødelægge overfladen.

 

galvanized steel sheet

DX53D Egenskaber i henhold til DIN EN 10 346

 

Stål type

Kort betegnelse VDA239-100* Overflade finish Materialenummer
DX53D CR2 +Z,+ZF,+ZA,+ZM,+AZ,+AS 1.0951

* Sammenlignende karakter, derfor er mindre afvigelser fra DIN EN-værdier mulige

 

DX53D|1.0951: Mekaniske egenskaber (tværgående)

Udbyttestyrke1)Re MPa max. Trækstyrke Rm MPa Forlængelse kl2)brud A80 % min. Anisotropi r90 min. Deformationshærdningseksponent n90 min.
140–260 270–380 30 - -

 

DX53D|1.0951: Kemisk sammensætning (varmeanalyse)

Vægtprocent max.          
C Si Mn P S Ti
0.12 0.50 0.60 0.10 0.045 0.30

 

Sammenligning af mekanisk ydeevne

 

Grad Flydespænding Rp0,2 (MPa) Forlængelse A80 (min %) Typisk formningsniveau
DX51D Mindre end eller lig med 260 270–410 22 Generel dannelse
DX52D Mindre end eller lig med 220 270–380 26 Moderat tegning
DX53D 140–260 270–380 30 Dyb tegning
DX54D 120–220 260–350 36 Ekstra dyb tegning

 

DX53D giver en kritisk balance: den tillader aggressiv formning svarende til DX54D, men bevarer en bedre dimensionsstabilitet og proceskontrol til høj-produktion.

 

Kemisk sammensætning indflydelse

 

Grad C (%) Mn (%) P (%) S (%)
DX51D 0.12 0.60 0.10 0.045
DX52D 0.10 0.50 0.045 0.030
DX53D 0.08 0.45 0.030 0.025
DX54D 0.06 0.40 0.025 0.020

De lavere kulstof- og fosforniveauer i DX53D forbedrer direkte duktilitet, overfladekvalitet og belægningsvedhæftning.

 

DX53D's høje r-værdi (plastikbelastningsforhold) reducerer udtynding betydeligt under formning, hvilket forbedrer delens konsistens og forlænger værktøjets levetid. Producenter oplever lavere skrotrater, færre afvisninger og reduceret nedetid for vedligeholdelse af værktøj.

 

Applikationsydelsessammenligning

 

Industri DX51D DX52D DX53D DX54D
Automotive karosseri ❌ ⚠️ ✔️ ✔️
Apparathuse ⚠️ ✔️ ✔️ ✔️
El-skabe ⚠️ ✔️ ✔️ ⚠️
VVS-systemer ⚠️ ✔️ ✔️ ⚠️

 

GNEE STEEL's DX53D leverer konsekvent ensartet tykkelse, præcis belægningsvægt, glat overfladefinish og stabil formgivningsadfærd - afgørende for automatiserede-højhastighedsproduktionslinjer.

 

Udover DX53D tilbyder GNEE STEEL DX51D, DX52D, DX54D galvaniseret stål, PPGI, Galvalume, koldvalset dybtræksstål og varmvalset konstruktionsstål.

 

  • Mekaniske egenskaber

 

Grad Belægning Standard Flydestyrke Re (MPa) Trækstyrke Rm (MPa) Forlængelse A80 (min %) r90 (min) n90 (min)
DX51D Z, ZA, ZF EN 10346 - 270 – 500 22 - -
DX52D Z, ZA, ZF EN 10346 140 – 300 ²) 270 – 420 26 - -
DX53D Z, ZA, ZF EN 10346 140 – 260 270 – 380 30 - -
DX54D Z, ZA, ZF EN 10346 120 – 220 260 – 350 36 1.6 ⁴) 0.18
DX56D Z, ZA, ZF EN 10346 120 – 180 260 – 350 39 1.9 ⁵) 0.21 ⁵)
DX57D Z, ZA EN 10346 120 – 170 260 – 350 41 2.1 ⁵) 0.22

Kontakt nu

DX53D vs de andre tegningskarakterer

 

1.DX53D vs DX51D
DX51D er en generel formningskvalitet: formbar, svejsbar og den mest økonomiske i familien, men dens flydespænding er ikke garanteret som et minimum, og dens duktilitet (A80 større end eller lig med 22%) begrænser dybtrækning. Vælg DX51D for enkle bøjninger, profiler og moderat formning; vælg DX53D, når tegnedybden eller geometrien begynder at producere rivning eller udtynding.

 

2.DX53D vs DX52D
DX52D tilføjer duktilitet (A80 større end eller lig med 26%) ved et lavere udbytteloft (mindre end eller lig med 220 MPa). DX53D går længere (A80 Større end eller lig med 30 %, udbytte 140–260 MPa). Til træk i flere-trin, dybe hulrum og dele med snævre radier, reducerer DX53D afvisningsrater og værktøjsslid i forhold til DX52D.

 

3.DX53D vs DX54D
DX54D er den ekstra-dybe-trækningsgrad (A80 større end eller lig med 36 %, udbytte 120-220 MPa), der bruges til de mest alvorlige træk - karrosseripaneler til biler, dybe huse. DX53D bytter lidt duktilitet for bedre dimensionsstabilitet og lavere pris pr. ton, hvilket er grunden til, at producenter af stor{10}}volumen ofte vælger DX53D for dele, som DX54D teknisk kunne tegne, men ville over-specificere.

 

4. Sammenfatning for købere
Enkel formgivning, omkostnings-kritisk: DX51D
Moderat tegning, apparat/let fremstilling: DX52D
Dybtegning med processtabilitet, høj volumen: DX53D
Stærkeste træk, bileksteriør-klasse: DX54D

 

Sådan bestiller du DX53D


1. Angiv standarden: EN 10346, kvalitet DX53D, materialenr.. 1.0951.
2. Angiv belægningen: f.eks. . +Z, belægningsmasse Z275 og belægningsklasse (regelmæssig eller reduceret spangle).
3. Angiv tykkelse, bredde og kanttilstand (fræsekant / spaltekant).
4.Anmod om mølletestcertifikatet: mekaniske værdier (tværgående), kemisk varmeanalyse, belægningsmasse.
For bilprogrammer skal du bekræfte, om VDA 239-100 er den styrende standard, og hvilken CR-grade, der gælder i den aktuelle udgave.

 

Packaging for galvanized steel sheets

Emballage til galvaniserede stålplader

 

FAQ


Q1: Hvad er forskellen mellem DX53D og DX51D?
DX51D er en generel formningsgrad (A80 større end eller lig med 22%); DX53D er en dyb-trækkvalitet (A80 større end eller lig med 30%) med et garanteret udbytteloft på 260 MPa, hvilket giver mere duktilitet til komplekse træk.


Q2: Er DX53D det samme som DX54D?
Nr. DX54D er ekstra dyb tegning (A80 Større end eller lig med 36 %, udbytte 120–220 MPa). DX53D tilbyder lidt mindre duktilitet, men bedre dimensionsstabilitet og lavere omkostninger for dele med stor-volumen.


Q3: Hvilke belægninger kan påføres DX53D?
Alle EN 10346 metalliske belægninger: +Z, +ZF, +ZA, +ZM, +AZ og +AS. Belægningsvalg følger miljøet; ydeevnen til formning af base-stål er uafhængig af belægningstype.


Q4: Hvad er grænserne for kemisk sammensætning for DX53D?
Varmeanalysemaksimum: C 0,12 %, Si 0,50 %, Mn 0,60 %, P 0,10 %, S 0,045 %, Ti 0,30 % iht. EN 10346.


Q5: Kan DX53D bruges til bildele?
Ja, til indvendige stemplinger og ikke-eksponerede komponenter. For udvendige karosseripaneler med de mest alvorlige træk er DX54D eller bilspecifikke-specifikke specifikationer (f.eks. VDA 239-100 kvaliteter) normalt specificeret.

 

Send forespørgsel

Send forespørgsel